Koksnes apstrādes veidi

Koksne vienmēr ir bijis viens no plašāk izmantotajiem būvmateriāliem, taču tam ir zināmi trūkumi, piemēram, tā var sākt trūdēt vai bojāties, tā ātri nolietojas, tā ir vienveidīga utt. Lai šīs nepilnības labotu, koku ir iespējams apstrādāt, izmantojot dažādas metodes. Šeit būs daži no populārākajiem koksnes apstrādes veidiem.

1. Koksnes apstrāde ar antiseptisku vielu
Kā jau tika minēts, viens no lielākajiem koksnes izmantošanas mīnusiem ir tas, ka koksne ātri nolietojas un bojājas. Koksne ir dabīgs materiāls, tāpēc tajā viegli var iemesties puve un dažādās sēnītes. Lai tas nenotiktu, vai arī, lai šo procesu palēninātu, ir jāizmanto dažādas antiseptiskas vielas. Tās var būt gan eļļu, gan ūdeni saturošas vielas. Ūdeni saturošās vielas aizsargās ne vien pret puvi un sēnītēm, bet arī pret kukaiņiem un par uguni. Koksnes apstrāde ar antiseptisku vielu ir samērā vienkārša. Šīs vielas ir nopērkamas jebkurā būvmateriālu veikalā, jāpielūko tikai, lai izvēlētos pareizo. Galvenais ir apskatīties vai koksnes mitrums ir atbilstošs tai, kas norādīta uz vielas iepakojuma. Šīs vielas uz koksnes var uzklāt, piemēram, iemērcējot koksni šķīdumā vai arī uzklāt ar otu vai sūkli. Iemērcēt ir efektīvāk, jo viela darbojas tikai tajās vietās, kur tā ir uzklāta. Ja izvēlaties klāt to ar tu vai sūkli, tas jādara ļoti rūpīgi, apstrādājot arī visus stūrus un savienojumu vietas. Pēc tam koksne ir jāžāvē svaigā gaisā vismaz 3 dienas.

2. Koksnes apstrāde ar balinātāju
Antiseptiskās vielas gan nav vienīgais līdzeklis pret sēnītēm. Tam lieliski noder arī balinātājs, turklāt tas padara koksni arī vizuāli pievilcīgāku, jo noņem dzeltenīgo nokrāsu un dažādus defektīvus pleķus. Balinātāji var būt ar hloru vai bez. Ir pieejami dažādi balinātāji, kuriem ir atšķirīgs efekts. Labāk izvēlēties balinātāju ar hloru, jo tas iedarbojas dziļāk uz koksnes virsmu. Mīnuss koksnes balināšanai ir tāds, ka balinātājs ir ļoti indīga un kodīga viela, līdz ar to, ir jāievēro stingri drošības pasākumi. Noteikti jālieto cimdi un aizsargbrilles. Pati apstrāde nav grūta – vienkārši jānosmērē koksne ar balinātāju, izmatojot otu un jāgaida līdz tas iedarbosies.

3. Koksnes krāsošana
Koksnes krāsošana atrisina vairākas koksnes problēmas, proti, tā koksni aizsargā pret puvi, sēnītēm un kukaiņiem, kā arī padara to interesantāku un vizuāli pievilcīgāku. Krāsošanai gan ir ļoti daudz veidu, atkarībā no izmatotās krāsas. Piemēram, Alkīda krāsas ir paredzētas iekštelpu krāsošanai, jo tās ātri žūst un nav kaitīgas veselībai. Akrila krāsas ir piemērotas arī āra lietošanai, jo tās ir ļoti noturīgas, neizbalē, nedrūp un neplaisā. Ir arī citu vaidu krāsas, bet pamatā to ietekme ir līdzīga. Visas krāsa ver klāt ar sūkli vai otu. Arī pirms krāsošanas koksne ir jāapstrādā to līdzinot ar smilšpapīru un gruntējot.

4. Koksnes lakošana
Koksnes lakošana ir mazliet līdzīga koksnes krāsošanai, taču lakojot tiek saglabāts koksnes dabīgais raksts un koksnei tiek piešķirts tikai tonis. Arī lakošana, tāpat kā visas citas koksnes apstrādes metodes aizsargā koksnes virsmu un padara to izturīgu. Pirms lakošanas koksne notiki ir jāslīpē un jātīra ļoti rūpīgi, lai lakojums būtu vienmērīgs. Laku labāk neklāt ar otu, bet gan ar rullīti, jo citādāk būs redzamas izteiktas švīkas. Jālako ir vairākās kārtās. Uzlakojot pirmo kārtu ir jāļauj tai pilnībā nožūt un pēc tam jānopulē netīrumi. Pēc tam tiek uzklāta otrā lakas kārtiņa un viss jāatkārto vēlreiz. Pēc tam var klāt otro kārtu.