Kokmateriālu veidi pēc apdares un to izmantošana

Kokmateriāli var tikt iedalīti dažādi, bet viens no pamata iedalījumiem, pēc kura nosaka, kādus kokmateriālus vajadzēs iegādāties ir iedalījums pēc to apdares veida. Kokmateriāli var būt gan vienkārši raupji zāģēti dēļi, ko izmatot pamatos un dažādās iebūvējamās konstrukcijās, gan arī gludi ēvelēti materiāli ar īpaši izveidotiem iegriezumiem vai elementiem, kas paredzēti vienkāršai, ērtai un vizuāli pievilcīgai kokmateriālu izmantošanai. Šeit būs uzskaitīti populārākie kokmateriālu veidi pēc to apdares un piemēri, kur tie visbiežāk tiek izmantoti.

Neēvelēti kokmateriāli
Visvienkāršākais kokmateriālu veids ir neēvelēti kokmateriāli jeb zāģmateriāli. Tie ir kokmateriāli ar četrām neēvelētām skaldnēm, jeb vienkāršāk sakot, neapstrādāti kokmateriāli, kas vienkārši ir izzāģēti vajadzīgajā formā. To izmēri un forma var tikt pielāgota, bet parasti tiem nav noteikti šķērsgriezuma izmēri. Neēvelēti kokmateriāli gandrīz vienmēr tiek izmantoti iekšējās konstrukcijās, kā pats pamata materiāls, jo tie nav vizuāli pievilcīgi un ir skabargaini.

Kalibrēti kokmateriāli
Mazliet augstākas kvalitātes kokmateriāli ir kalibrēti kokmateriāli. Tie ir kokmateriāli, kuriem ir ēvelētas visas četras skaldnes, taču tikai lai iegūtu noteiktus šķērsgriezuma izmērus. Pēc izskata tie ir zemākas kvalitātes un raupjāki par gludi ēvelētiem kokmateriāliem. Arī kalibrētus kokmateriālus, tāpat kā neēvelētus kokmateriālus pārsvarā izmanto tikai iebūvējamās konstrukcijās, taču mūsdienās, pieaugot dabīgo materiālu popularitātei, tie nereti ir redzami arī apdarē.

Zāģēti un ēvelēti kokmateriāli
Zāģētu un ēvelēti kokmateriāli ir kokmateriāli ar taisnstūra formas šķērsgriezumu, kur viena no skaldnēm ir neēvelēta jeb raupji zāģēta, bet visas pārējās skaldnes ir ēvelētas. Šādi kokmateriāli tiek izmantoti specifiskākām iekšējām vai ārējām konstrukcijām, kur ir svarīgi, lai redzamās daļas būtu ēvelētas, bet stiprinājumu vietas var būt raupjas.

Kokmateriāli ar vienu gludu zāģētu skaldni
Kokmateriāli ar vienu gludu zāģētu skaldni ir tādi kokmateriāli, kurus pēc izžāvēšanas sazāģē, sadalot lielākas dimensijas zāģmateriālu garenvirzienā. Šādi kokmateriāli parasti tiek veidoti ar ripzāģi, jo tad zāģējums ir salīdzinoši gluds un taisns arī bez pēcapstrādes. Var tikt izmatots, piemēram, arī lentzāģis, lai iegūtu līdzīgu rezultātu. Šādus kokmateriālus visbiežāk izmanto ārējiem apšuvumiem, taču tie var tikt izmatoti arī iekšējai apdarei. Uz šādiem materiāliem labāk turas krāsa, tāpēc tie tiek izmatoti visai plaši.

Gludi ēvelēti kokmateriāli
Visbiežāk izmatotais kokmateriālu veids ir gludi ēvelēti kokmateriāli. Tie ir kokmateriāli ar visām četrām ēvelētām skaldnēm. Pēc izskata tie ir daudz augstākas kvalitātes nekā zāģmateriāli vai kalibrēti kokmateriāli. Ēvelēti kokmateriāli ir gludi, līdzeni un bez skabargām. Tie galvenokārt tiek izmantoti kā apdares materiāli redzamām virsmām, gan iekštelpās gan ārtelpās. No tiem tiek gatavotas arī koka mēbeles un citi priekšmeti.

Kokmateriāli ar spundi jeb tapu
Kokmateriāli ar tapu jeb ārējo spundi ir kokmateriāli, kuri ir īpaši veidoti tā, lai tos būtu vienkārši savienot. Tiem ir spunde vienā šaurajā skaldnē un grope jeb iekšējā spunde otrā šaurajā skaldnē, līdz ar to, viens dēlis var vienkārši tikt savienots ar otru, jo spunde ieiet iekšējā spundē. Kokmateriāli ar tapu jeb ārējo spundi parasti tiek izmantoti tieši apdarē. Ir arī kokmateriāli ar pus spundi. Tie ir dēļi ar garenvirzienā veidotu iegriezumu malās Veidojot apdari no šādiem materiāliem divi savstarpēji savienoti dēļi pārklāj viens otru. Tie parasti tiek izmantoti kā apšuvuma materiāli gan iekštelpām, gan ārējai apdarei.