Kokapstrādes instrumenti

Kokapstrāde nav iedomājama bez dažādiem darbarīkiem. Mūsdienās kokapstrādes uzņēmumos pamatā tiek izmantoti modernizēti darbagaldi, kas neprasa lielas pūles, lai apstrādātu koksni, taču vēl joprojām tiek izmantoti arī rokas darbarīki, kas tika izgudroti jau antīko civilizāciju laikā. Protams, arī tie laika gaitā ir pilnveidoti, lai to izmantošana būtu maksimāli ērta un racionāla. Apskatīsim, kādi instrumenti tad mūsdienās tiek izmantoti kokapstrādē.

Zāģi
Zāģi ir visplašāk pielietotie instrumenti kokapstrādē. Tie ir daudzgriežņu instrumenti, kurus izmato koksnes mehāniskai sadalīšanai. Zāģa griežņi ir zobi, kas var būt izveidoti plātnes, lentes, diska vai sfēras malās. Zāģi ir ļoti dažādi. Tie tiek iedalīti gan pēc izmantošanas konkrētu koksnes materiālu sadalīšanai, gan griešanas veida, un uzbūves. Pēc materiālu zāģēšanas zāģi tiek iedalīti, piemēram, ir plātņu zāģos, zāģmateriālu zāģos, apaļkoka zāģos utt. Pēc griešanas veida tie tiek iedalīti, piemēram, ir gaterzāģos, figūrzāģos, zāģlentās, cilindriskajos zāģos, sfēriskajos zāģos utt.

Naži
Naži ir vienkārši plākšņveida instrumenti ar vienu vai vairākām griezējšķautnēm (Деньги). Tāpat kā zāģi, arī naži atšķiras pēc to izmantošanas un uzbūves, taču tie ir vienkāršāki, jo to konstrukcijas ir līdzīgas – griezēj asmeni veido plaknes ar noslīpētām malām, atšķiras vien leņķis, kādā tas noslīpēts un asmeņu izmēri. Nažus iedala, piemēram, ēvelnažos, nažos koksnes smalcināšanai, lobanžos, frēznažos utt. Parasti naži tiek izmatoti automātiskās kokapstrādes mašīnās. Tie tik izmantoti dažādās kokrūpniecības nozarēs, piemēram, finiera ražošanā, mēbeļrūpniecībā, plātņu ražošanā utt. Ir arī atsevišķi speciālu konstrukciju naži, kas atšķiras no visiem pārējiem nažu veidiem.

Frēzes
Frēzes ir rotējoši viengriežņu vai daudzgriežņu instrumenti, kurus izmanto plakano vai profilēto virsmu apstrādei un gropju un tapu iestrādāšanai. Frēzes kokapstrādē tiek ļoti plaši lietotas. Frēzes tiek izmantotas dažās automātiskās un pusautomātiskās kokapstrādes līnijās un mašīnās. Tā kā frēzes tiek tik plaši izmatotas, tās ir arī neskaitāmi daudz veidu un apakš veidu. Galvenās ir cilindriskās frēzes, koniskās frēzes, profilfrēzes, gala frēzes utt. Tās visas ir paredzētas specifisku griezumu vaidošanai.

Urbji
Urbji ir stieņveida kokapstrādes instrumenti ar vītņveida virsmu un griežņiem setiņa galā. Urbjus izmato, lai iegūtu cilindriskus caurumus jeb urbumus. Šie caurumi var gan pilnībā caururbt kokmateriālu, gan arī tikt ieurbti tikai daļēji. Arī kokapstrādei paredzētie urbji ir ļoti dažādi. Tie pamatā atšķiras ar izmēriem, lai būtu iespējams iegūt nepieciešamā izmēra urbumus, kā arī griezējdaļu un griežņiem, lai varētu kontrolēt nepieciešamo urbšanas virzienu, raupjumu, precizitāti utt.

Paplašinātājurbji
Paplašinātājurbji pamatā ir tie paši urbji jeb stieņveida instrumenti ar vītņveida virsmu, taču tiem ir papildus griežņi stieņa sānos. Tie var būt gan atsevišķi kokapstrādes instrumenti, gan arī tikai paplašinājumi, kas tiek piestiprināti pie parastajiem urbjiem. Arī paplašinātājurbji ir dažādi. Piemēram, ir cilindriskie paplašinātājurbji, kas ir diezgan līdzīgi parastajiem urbjiem un ir paredzēti cilindrisku caurumu veidošanai un ir arī koniskie urbji, kas vairāk līdzinās frēzēm.

Abrazīvie instrumenti
Abrazīvie instrumenti arī skaitās daudzgriežņu instrumenti, taču tie sastāv no abrazīviem graudiem, kas piestiprināti pie noteiktas pamatnes, piemēram, papīra, auduma, metāla stieņa utt. Populārākie abrazīvie instrumenti ir, piemēram smilšpapīrs un vīles. Tie atšķiras galvenokārt ar raupjumu, lai varētu iegūt vajadzīgo rezultātu. Visi abrazīvie instrumenti ir paredzēti virsmas slīpēšanai.

Vairāk informācijas www.fixdengi.com.