Finanses. Kā bērni ietekmē jūsu finanses?

Ģimenes ir saistīta ar pilnīgi jaunu dzīvesveidu. Kaut arī ir daudz nezināmā, neliela plānošana var palīdzēt jums saglabāt savu finansiālo likteni.

Bērnu audzināšana nav lēta. 2011. gada MoneySense žurnāla ziņojums, kas balstās uz Kanādas valdības statistiku, liek domāt, ka vidējās izmaksas par viena bērna audzināšanu līdz 19 gadu vecumam ir 304 600 dolāri (247 490 eiro) – aptuveni 1300 dolāri (1056 eiro) mēnesī. Šajā pašā ziņojumā konstatēts, ka papildu bērnu nodrošināšana var radīt ietaupījumus par katru bērnu atsevišķi, kas nozīmē, ka divi bērni mēnesī izmaksās aptuveni 2200 dolārus (1787 eiro), savukārt trīs maksās 2600 dolārus (2112 eiro). Šīs aplēses aptver visus izdevumus, tostarp lielākas automašīnas un mājas, bet ne izglītību pēc vidusskolas (lån 500 kr nu).

Novērot izdevumus ar izdevumu plānu

Pirmais solis, sagatavojot savas finanses, ir izdevumu plāna izstrāde, ņemot vērā iespēju samazināt izdevumus un esošos parādus. Vieglas izvēles iespējas ietver restorānu maltītes, dārgas brīvdienas un augstākās klases elektroniku. Ikmēneša tēriņu samazināšana palīdz apmaksāt tūlītējas vajadzības, piemēram, bērnu mēbeles un bērnu sēdeklīšus.

Izmantojiet atmaksātus maternitātes un bērna kopšanas atvaļinājumus

Ir svarīgi iepazīties ar noteikumiem par apmaksātu māšu atvaļinājumu un bērna kopšanas atvaļinājumu, ko piedāvā nodarbinātības apdrošināšana, vai Kvebekā, Kvebekas vecāku apdrošināšanas plāns. Tāpat arī citās valstīs tam var būt cits nosaukums. Vienīgi Amerikas un dažas citas attīstītās valstis nepiedāvā šāda veida atvaļinājumu. Kopējās pieejamās nedēļas atšķiras atkarībā no pilsētas un teritorijas un diapazonā no 15 līdz 18 nedēļām bioloģiskajai mātei un no 35 līdz 52 nedēļām kopīgas bērna kopšanas atvaļinājumam. Piesakieties agri un izlemt par optimālo laiku, lai izvairītos no pabalstu zaudēšanas. Parasti nodarbinātības apdrošināšana apņems ieturēt nodokļus no jūsu pabalstiem, bet, ja jūsu ienākumi pirms atvaļinājuma bija augsti, nodokļu maksāšanas laikā jums var nākties maksāt nodokļus. Jūsu darba devējs var papildināt maksājumus, bet tie arī ir apliekami ar nodokļiem – tādējādi nodrošinot, ka tiek maksāti pietiekami daudz nodokļi. Jūs varat atrast pabalsta likmes tīmekļa vietnēs un noskaidrot, kāda sistēma ir katrā valstī, jo arī tas var ievērojami ietekmēt bērnu audzināšanu un vispārējās pieejamās finanses.

Bērnu aprūpe

Daudzi no šodienas jaunajiem vecākiem tika audzināti mājsaimniecībās, kur viens vecāks palika mājās visu laiku. Kanādas statistikas dati liecina, ka 1977. gadā apmēram puse no visām mājsaimniecībām ar bērniem māte palika mājās. Līdz 2009. gadam šis skaitlis bija samazinājies līdz aptuveni vienu no sešām mājsaimniecībām. Lēmums, ka viens vecāks pamet darbu, lai rūpētos par bērniem, sakņojas ekonomikā – zaudētie ienākumi salīdzinājumā ar dienas aprūpes izmaksām. Dažas mājsaimniecības, iespējams, var to paveikt, ja vienam laulātajam ir pietiekami augsta peļņa, un viņi vēlas mainīt dzīvesveidu.

Tagad ir laiks, kad vecāki sāks domāt par dienas aprūpes izmaksām. Vecāki, kuri dzīvo Kvebekā, var saņemt subsīdijas, kas ierobežo dienas aprūpes izmaksas līdz 7,30 ASV dolāriem (5,93 eiro) dienā. Pārējā Kanādas diennakts aprūpe var svārstīties no 700 dolāriem (568 eiro) līdz vairāk nekā 2000 dolāriem (1625 eiro) mēnesī, un maksa par bērnu aprūpi ir augstāka. Jo ātrāk jūs sākat meklēšanu, jo ātrāk jūs iestāsieties uz dienas aprūpes centra gaidīšanas sarakstiem, kas atbilst jūsu vajadzībām (rki lån).

Kas grib, tas var

Griba, lai īstenotu lietas, ir obligāta vecākiem. Ir iespējams atrast ļoti radošus risinājumus, ja vien ir motivācija meklēt izeju un iespējas, piemēram, lai nevajadzētu iegādāties dārgas rotaļlietas, ir iespējams arī pašam izgatavot dažādas lietas, kas ir interesantas un spēj nodrošināt visas vajadzības.

Nauda un valūta 21. gadsimtā

Katru gadsimtu u pat gadu mainās dažādi aspekti saistībā ar naudu un valūtu. Līdz ar to ir vērts apskatīties, kas tos raksturo 21. gadsimtā, kurš pats par sevi ir ļoti mainīgs un noteikti atšķiras no 20. gadsimta – http://kredit247.com.ua/.

Bezskaidras naudas sabiedrība?

21. gadsimts nebūs “bezskaidras naudas”, kā daudzi tagad prognozē. Tomēr šķiet skaidrs, ka 21. gadsimta valūta būs “elektroniska.” Papīra valūtu un pārbaudes pakāpeniski aizstāj viedkartes, digitālā nauda un tūlītējas naudas pārskaitījumi. Banku lielā papīra birokrātija ātri kļūst lieka, apgrūtinoša, pat novecojusi. Daži saka, ka digitālo naudas attīstība notiek tik ātri, ka bankas nevar to visu pieņemt pietiekami ātri un galu galā sabruks kā dažas no lielākajām bankā, ko aizpūta finanšu pārmaiņu vēji.

Nākotnes makā noteikti būs mazāk papīra naudas, ​​monētas un magnētiskās svītru kartes. Tajā tiks ievietotas viedkartes, kas satur digitālo skaidru naudu un citu finansiālo informāciju, kuru, iespējams, automātiski atjaunina to ar satelīta komunikāciju. Jautājums vairs nav par to, vai tāda iespēja būs pieejama, bet gan kad tas notiks.

Privāto valūtu neizbēgamība

Tā kā jaunās tehnoloģijas kļūst par jauniem maksājuma veikšanas veidiem, rodas viena problēma. Vai šī tehnoloģija aizsargā katra indivīda tiesības uz privāto dzīvi, nodrošinot saprātīgu naudu, kas nepieciešama kopienu ekonomiskai? Atbilde ir vienkārša – tas ir atkarīgs no tā, kā tiek izmantotas jaunās tehnoloģijas. Tehnoloģijā nav nekas, kas mazāk aizsargā privātumu un personas tiesības. Patiesībā dažādi sasniegumi padara privātās dzīves neaizskaramību vēl drošāku – šifrēts e-pasts ir daudz drošāks par jebkura veida citu pastu.

Tā kā elektronisko naudu attīstība norit ātrāk, uzmanība jāpievērš individuālo tiesību aizsardzībai. Tā kā daudzu valdību pieraksti agrīnās elektroniskās tirdzniecības stadijās daudzi uzskatījuši par konfrontāciju, nevis individuālo tiesību aizsardzību, iespējams, ka šo tiesību saglabāšana ir viens no iemesliem, kādēļ privātās valūtas varētu rasties internetā un galu galā būt ar nozīmīgu lomu pasaules tirdzniecībā.

Skaidrs, ka lauks ir plaši atvērts visiem uzņēmējiem, kuri vēlas izveidot privātu valūtu. Tagad tehnoloģija ir izveidota tā, lai ikviens, kam ir daži simti tūkstoši eiro (varbūt mazāk получать деньги), varētu izveidot darbojošos un stabilu digitālo valūtu sistēmu. Lēnām dažādas privātās valūtas sāks parādīties.

Konkurence starp valūtām, gan valdības, gan privātām, ir izdevīga ikvienam digitālās ekonomikas apstākļos. Tādas vielas valūtas, kas laika gaitā saglabā vērtību un tiek pārvaldītas ar drošu datoru un sakaru sistēmām, būs tās, kas izplatīsies un tiks pieņemtas globāli. Vēl viens interesants digitālās valūtas piemērs, kas savu popularitāti ieguva tikai pirms pāris gadiem, ir Bitcoin. Arī to izmantot aizvien vairāk cilvēki, kas uzticas pakalpojumam, kā arī noteikti būs vērojama aizvien lielāka ietekme, jo ir iespējams tam piesaistīt karti ar kuru var veikt dažādus maksājumus, ja tas būs nepieciešams, līdz ar to ar laiku, iespējams, aizstājot nepieciešamību pēc jebkādas speciālas bankas kartes. Līdz ar to daudzi var būt ieguvēji, bet vienlaikus gaidāms arī tas, ka 1. gadsimtā palielināsies kibernoziegumi u.c. Tāpēc tehnoloģiju un dažādu naudas pārvaldes institūcijas vienmēr cenšas attīstīties un nodrošināt pēc iespējas lielāku aizsardzību, vienlaikus nepieviļot cilvēku iespēju ērti izmantot savus finansiālos līdzekļus digitālā formā daudz ērtāk nekā pārskaitot un veicot citas darbības ar banknotēm. Arī vecāka gada gājuma cilvēki mēdz izmanto digitālo naudu, kas liecina par to, ka sistēma un citi jaunie risinājumi ir diezgan lietotājiem labvēlīgi un ērti.

Kokapstrādes instrumenti

Kokapstrāde nav iedomājama bez dažādiem darbarīkiem. Mūsdienās kokapstrādes uzņēmumos pamatā tiek izmantoti modernizēti darbagaldi, kas neprasa lielas pūles, lai apstrādātu koksni, taču vēl joprojām tiek izmantoti arī rokas darbarīki, kas tika izgudroti jau antīko civilizāciju laikā. Protams, arī tie laika gaitā ir pilnveidoti, lai to izmantošana būtu maksimāli ērta un racionāla. Apskatīsim, kādi instrumenti tad mūsdienās tiek izmantoti kokapstrādē.

Zāģi
Zāģi ir visplašāk pielietotie instrumenti kokapstrādē. Tie ir daudzgriežņu instrumenti, kurus izmato koksnes mehāniskai sadalīšanai. Zāģa griežņi ir zobi, kas var būt izveidoti plātnes, lentes, diska vai sfēras malās. Zāģi ir ļoti dažādi. Tie tiek iedalīti gan pēc izmantošanas konkrētu koksnes materiālu sadalīšanai, gan griešanas veida, un uzbūves. Pēc materiālu zāģēšanas zāģi tiek iedalīti, piemēram, ir plātņu zāģos, zāģmateriālu zāģos, apaļkoka zāģos utt. Pēc griešanas veida tie tiek iedalīti, piemēram, ir gaterzāģos, figūrzāģos, zāģlentās, cilindriskajos zāģos, sfēriskajos zāģos utt.

Naži
Naži ir vienkārši plākšņveida instrumenti ar vienu vai vairākām griezējšķautnēm (Деньги). Tāpat kā zāģi, arī naži atšķiras pēc to izmantošanas un uzbūves, taču tie ir vienkāršāki, jo to konstrukcijas ir līdzīgas – griezēj asmeni veido plaknes ar noslīpētām malām, atšķiras vien leņķis, kādā tas noslīpēts un asmeņu izmēri. Nažus iedala, piemēram, ēvelnažos, nažos koksnes smalcināšanai, lobanžos, frēznažos utt. Parasti naži tiek izmatoti automātiskās kokapstrādes mašīnās. Tie tik izmantoti dažādās kokrūpniecības nozarēs, piemēram, finiera ražošanā, mēbeļrūpniecībā, plātņu ražošanā utt. Ir arī atsevišķi speciālu konstrukciju naži, kas atšķiras no visiem pārējiem nažu veidiem.

Frēzes
Frēzes ir rotējoši viengriežņu vai daudzgriežņu instrumenti, kurus izmanto plakano vai profilēto virsmu apstrādei un gropju un tapu iestrādāšanai. Frēzes kokapstrādē tiek ļoti plaši lietotas. Frēzes tiek izmantotas dažās automātiskās un pusautomātiskās kokapstrādes līnijās un mašīnās. Tā kā frēzes tiek tik plaši izmatotas, tās ir arī neskaitāmi daudz veidu un apakš veidu. Galvenās ir cilindriskās frēzes, koniskās frēzes, profilfrēzes, gala frēzes utt. Tās visas ir paredzētas specifisku griezumu vaidošanai.

Urbji
Urbji ir stieņveida kokapstrādes instrumenti ar vītņveida virsmu un griežņiem setiņa galā. Urbjus izmato, lai iegūtu cilindriskus caurumus jeb urbumus. Šie caurumi var gan pilnībā caururbt kokmateriālu, gan arī tikt ieurbti tikai daļēji. Arī kokapstrādei paredzētie urbji ir ļoti dažādi. Tie pamatā atšķiras ar izmēriem, lai būtu iespējams iegūt nepieciešamā izmēra urbumus, kā arī griezējdaļu un griežņiem, lai varētu kontrolēt nepieciešamo urbšanas virzienu, raupjumu, precizitāti utt.

Paplašinātājurbji
Paplašinātājurbji pamatā ir tie paši urbji jeb stieņveida instrumenti ar vītņveida virsmu, taču tiem ir papildus griežņi stieņa sānos. Tie var būt gan atsevišķi kokapstrādes instrumenti, gan arī tikai paplašinājumi, kas tiek piestiprināti pie parastajiem urbjiem. Arī paplašinātājurbji ir dažādi. Piemēram, ir cilindriskie paplašinātājurbji, kas ir diezgan līdzīgi parastajiem urbjiem un ir paredzēti cilindrisku caurumu veidošanai un ir arī koniskie urbji, kas vairāk līdzinās frēzēm.

Abrazīvie instrumenti
Abrazīvie instrumenti arī skaitās daudzgriežņu instrumenti, taču tie sastāv no abrazīviem graudiem, kas piestiprināti pie noteiktas pamatnes, piemēram, papīra, auduma, metāla stieņa utt. Populārākie abrazīvie instrumenti ir, piemēram smilšpapīrs un vīles. Tie atšķiras galvenokārt ar raupjumu, lai varētu iegūt vajadzīgo rezultātu. Visi abrazīvie instrumenti ir paredzēti virsmas slīpēšanai.

Vairāk informācijas www.fixdengi.com.

Koka mēbeļu kodināšana

Koks ir viens no populārākajiem materiāliem, no kā tiek izgatavotas koka mēbeles. Koka mēbelēm ir ļoti daudz priekšrocību, piemēram, tās ir izturīgas, vizuāli pievilcīgas, dabīgas, ekoloģiskas utt. Diemžēl, koka mēbeles mēdz samērā ātri nolietoties. To izskats mainās un, kaut arī mēbeles vēl ir kvalitatīvas un izturīgas, tās nākas nomainīt tādēļ, ka vairs neizskatās pārāk labi. Par laimi, ir pieejams dažādas koksnes restaurācijas metodes – pikalaina. Viena no labākajām un plašāk izmantotajām ir koksnes kodināšana. Kas tad īsti ir koksnes kodināšana un kā ar šo metodi atjaunot koka mēbeles?

Koksnes kodināšanas mērķis ir dot koka virsmai skaistāku, jauneklīgāku nokrāsu, savienojot krāsvielas ar koka šķiedru. Tātad kodinot savā starpā reaģē koka šķiedras un kodnes krāsvielas savienojas. Kodne, atšķirībā no krāsas vai lakas nepārklāj koksnes virsmu, bet ievada krāsvielu koksnes šķiedrās aptuveni 0, 3 mm dziļumā, ar skābes vai sārma palīdzību. Tā kā skābe vai sārms ir ļoti spēcīgi un šķīdina koksni, svarīgākais kodināšanā ir panākt to, ka krāsvielas pēc iespējams mazāk bojā koka šķiedras un krāsojums izskatās dabīgi. Kodinot iespējams iegūt dažādas koka nokrāsas.

Lai koka mēbeles varētu kodināt, tās vispirms šim procesam ir rūpīgi jāsagatavo. Pati pirmā lieta, kas jādara ir koksnes slapināšana. Koka virsma bagātīgi jāslapina ar ūdeni. Pēc tam tā ir jāizžāvē un jāslīpē ar smalku un asu smilšpapīru. Tas ir ļoti svarīgi, lai kodne varētu iesūkties koks šķiedrās un kodinājums būtu vienmērīgs un rezultāts izskatītos dabīgi.

Pēc tam ir jāsagādā pati kodne. Mūsdienās veikalos ir iegādājamas rūpnieciski ražotas kodnes visdažādākajās nokrāsās. Tās pirms lietošanas ir vien rūpīgi jāsamaisa un, pēc instrukcijas norādījumiem, jāatšķaida ar destilētu ūdeni. Tomēr, ir iespējams kodni sagatavot arī pašām. Piemēram, sarkanas nokrāsa kodni iegūst izšķīdinot aptuveni 1 g jodkālija 20 cm3 destilēta ūdens. Dzeltenas nokrāsa kodni iegūst 1 g dubultā hromskābā kālija šķīdinot 20 cm3 destilēta ūdens. Ir vēl dažādi sajaukumi, kas dod citu nokrāsu kodnes. Tas, vai izvēlēties rūpnieciski ražotu produktu, vai vaidot kodni pašam, patiesībā nav īpaši būtiski, jo rezultātam vajadzētu būt līdzīgam.

Ja jūs nekad iepriekš neko tādu neesat darījis, tad būtu ieteicams vispirms izmēģināt kodni uz kādu citu koka gabalu, vai arī to pašu mēbeli, kuru plānojat kodināt. Tā kā dažādas koksnes struktūra ir atšķirīga, būtu vēlams izmēģinājumu veikt uz pašas mēbeles, tikai kādā mazāk redzamā vietā vai pikavippi ilman luottotietoja. Tad kad kodne būs iesūkusies un nožuvusi, jūs varēsiet redzēt, kāds būs rezultāts un novērtēt, vai jūs tas apmierina vai nē. Jāņem vērā, ka kodne savu galīgo toni pieņem tikai pēc aptuveni 9 dienām. Tāpēc nespriediet par rezultātu tūlīt pēc kodināšanas.

Ja rezultāts jūs apmierina, vienkārši pārklājiet mēbeles ar kodni biezā slānī. Klāšanai izmatojiet otu vai sūkli, kas labi noklāj virsmu. Pielūkojiet, lai klājums būtu vienmērīgs, jo krāsai nožūstot dažādi pleķi var kļūt labāk pamanāmi. Pilnībā nožuvušu kodni pēc tam var arī matēt vai lakot.

Pēc kodināšanas pat ļoti vecas un nolietotas koka mēbeles var atgūt skaistu, jaunu, elegantu izskatu, ja vien viss izdarīts pareizi. Kodināšana ir diezgan sarežģīts process, tāpēc ar to nevajadzētu steigties nevienā posmā. Gan mēbeļu sagatavošana, gan kodnes sagatavošana, gan arī pats kodināšanas process ir jāveic ļoti rūpīgi.

Koksnes mehāniskā apstrāde

Koksne ir dabīgs materiāls, kas dažādu mehāniskās apstrādes procesu rezultātā tiek pārvērsta gatavos izstrādājumos. Koksnes mehāniskās apstrādes procesu ir ļoti daudz un dažādi, taču pamatā visus koksnes mehāniskās apstrādes procesus var raksturot kā dažādu darbarīku un koksnes savstarpējo iedarbību. Šīs iedarbības rezultātā tiek mainīta pamata izejvielas, koksnes, ārējais izskats jeb precīzāk, forma un izmērs, taču koksnes ķīmiskais sastāvs paliek nemainīgs. Šeit būs populārākie koksnes mehāniskās apstrādes veidi un to iedalījums.

1. Koksnes dalīšanas procesi bez skaidas atlikuma
Koksnes dalīšana bez smalcināšanas jeb bez skaidas atlikuma ir process, kas pamatojas uz koksnes dalāmību. Šajā mehāniskās apstrādes procesa vaidā ietilpst lobīšana, kas ir koksnes griešanas process, kur koksne tiek apstrādāta to griežot ar lobīšanas nazi, pašam materiālam rotējot rotācijas ass virzienā. Lobīšanas rezultātā tiek iegūts tāds koksnes izstrādājums kā finieris. Vēl viens dalīšanas veids bez smalcināšanas ir drāšana. Šis process ir diezgan līdzīgs lobīšanai un arī tas tiek izmantots finiera ražošanā , taču tajā tiek izmantots ēveles nazis un apstrādājamais materiāls pārvietojas taisnā plaknē, līdz ar to griezums ir perpendikulārs koksnes šķiedrām. Vēl pie koksnes dalīšanas bez skaidas atlikuma pieskaita dalīšanu ar nažiem. Tas ir koksnes griešanas process, kuru lieto, lai plānas koksnes plātnes, kā, piemēram, ja minēto finieri, sagrieztu vajadzīgajā izmērā. Tam tiek izmantoti īpaši naži vai arī finiera šķēres.

2. Koksnes dalīšanas procesi ar skaidas atlikumu kā blakus produktu
Daudz plašāk izmantos koksnes mehāniskās apstrādes veids ir koksnes dalīšana, kurā blakus produkts ir skaidas. Pie šīs metodes ietilpst zāģēšana, kas ir izejmateriāla sadalīšanas process ar daudzgriežņu instrumentu. Zāģēšana pati par sevi var būt ļoti dažāda, jo tiek izmantoti atšķirīgi instrumenti, tomēr zāģēšanas mērķis vienmēr ir sadalīt koksni vairākās daļās, pēc noteiktiem izmēriem un citiem parametriem, piemēram, formas un šķautņu raupjuma. Vēl ļoti populārs dalīšanas process ar skaidas atlikumu ir frēzēšana. Tā ir plakanu virsmu apstrāde ar rotējošu griezējinstrumentu. Frēzēšanu lieto, galvenokārt, lai apstrādātu koksnes virsmu, taču tā arī tiek plaši pielietota, piemēram, gropju un tapu veidošanā. Arī ēvelēšana ir pieskaitāma pie šī koksnes dalīšanas veida. Ēvelēšana ir lineāru virsmu apstrāde, izmantojot ēvelēšanas griezni. Arī ēvelēšana tiek izmantota virsmu apstrādei. Arī tādi griešanas procesi kā virpošana, urbšana, slīpēšana, dobšana, kalšana utt., ir mehāniskās apstrādes procesi, kuros skaidas ir atlikums.

3. Koksnes dalīšanas procesi ar skaidu kā pamata materiālu
Vēl ir tādi koksnes mehāniskās apstrādes procesi, kur visa koksne tiek sasmalcināta un skaidas ir nevis atlikums, bet gan pamata materiāls, kas tālāk tiek izmatots dažādu koksnes materiālu ražošanā. Šie procesi ir ļoti dažādi, jo ir nepieciešams iegūt dažāda izmēra un formas skaidas. Piemēram, šķeldošana ir masīvās koksnes vai koksnes atlikumu sadalīšana mazākās frakcijās. Šķeldošanas procesā iegūst lielas skaidas, kuru garuma izmēri pat pārsniedz 10 cm. Pēc tam no šīm skaidām ražo īpašas skaidu plātnes. Skaidošana ir šķeldu pārstrādāšana, lai iegūtu sīkākas, regulāra izmēra skaidas. Arī tās tiek izmantotas plātņu ražošanā, taču tā ir arī daudz citu pielietojumu. Defibrācija ir koksnes sasmalcināšana masā, no kā pēc tam ražo celulozi un papīru. Vēl ir malšana, kā rezultātā tiek iegūts koksnes pulveris.

Koksnes īpašības

Koksne nav vienveidīgs materiāls. Tai ir dažādas fizikālās īpašības, kas to raksturo, līdz ar to, koksnes izvēle ir diezgan sarežģīta. Katram koksnes veidam ir savas priekšrocības un trūkumi katrā konkrētajā koksnes izmantošanas veidā. Piemēram, ir kokmateriāli, kas vairāk ir piemēroti āra apdarei un tādi, kas labāk derēs iekštelpām, lai to varētu izvērtēt, ir jāpārzina koksnes īpašības.

1. Dabīgs materiāls
Koksne ir pilnībā dabīgs un atjaunojams materiāls. Pēc tam, kad koksne tiek izmantota un to ir nepieciešams utilizēt, tā var nonākt atpakaļ dabā, nenodarot pilnīgi nekādu kaitējumu un neradot piesārņojumu. Koksne vienkārši satrūd, veidojot organiskās vielas. Tāpat arī koksnes resursi nevar tikt izsmelti, jo, pēc koku nociršanas, var tikt iestādīti jauni koki, līdz ar to, ar koksni tiek nodrošinātas arī nākamās paaudzes. Izmantojot koksni, tiek saudzēta apkārtējā vide un ievēroti ilgtspējības principi. Tomēr, tas, ka koksne ir dabīga un spēj trūdēt, nozīmē arī to, ka tai ir nepieciešama īpaša apstrāde tās izmantošanas laikā, kā arī ir jāpievērš īpaša uzmanība tam, kuros koksnes veidos ātrāk iemetas puve, jo īpaši tad, ja koksne tiek izmantota āra apdarei.

2. Koksne satur mitrumu
Koksne satur mitrumu, līdz ar to, kokmateriālus tiešā veidā ietekmē mitruma un temperatūras izmaiņas. Uzņemot mitrumu no gaisa, koksne uzbriest, bet gaisa mitrumam samazinoties, tā izžūst jeb izkalst. Kokmateriālu mitrumu var izmērīt un aprēķināt kā mitras koksnes masas attiecību pret pilnībā sausu koksni. Zināt koksnes mitrumu ir svarīgi, jo, koksnei izžūstot, tā maina masu un izmērus. Prasti koksni pēc sazāģēšanas izžāvē līdz konkrētam mitruma daudzumam, atkarībā no tā plānotā izmantošanas veida. Piemēram, priedi, kas paredzēta celtniecības darbiem izžāvē līdz aptuveni 18% mitrumam. Mēbeļu ražošanai priedi žāvē aptuveni līdz 10% mitrumam. Jāņem vērā, ka, lietojot, šos kokmateriālus, pie konkrētiem apstākļiem tie var mainīt savas fizikālās īpašības. Piemēram, koka durvis var uzbriest mitrā laikā, radot grūtības tās atvērt un aizvērt. Visātrāk koksne uzņem un atdod mitrumu ar gala virsmām, tāpēc tās ir sevišķi jāsargā.

3. Koksnei ir konkrēts blīvums
Arī koksnes blīvums ir jāņem vērā, izmantojot to kā materiālu. Koksnes blīvums ir koksnes masas un tilpuma attiecība un to izsaka kg/m3. Tā kā koksnes mitrums maina tā masu, blīvums mainās atkarībā no koksnes mitruma satura, taču pamatā blīvums ir atkarīgs no koka sugas un koka augšanas apstākļiem, kas tiek izmatots kokmateriālu izgatavošanā. Lielā mērā koksnes blīvumu nosaka tieši vēlīnās koksnes daļas platums gadskārtas gredzenā. Koksnes blīvumu parasti mēdz raksturot kā cietību, proti, blīvs koks ir ciets un mazāk blīvs ir mīksts. Tādi koki kā bērzs, egle, priede, sarkankoks utt., tiek uzskatīti par mīkstiem kokiem un tiek izmantoti mēbeļu ražošanā un iekšējā apdarē, bet cieti koks, kā, piemēram, kļava, ozols utt., ir daudz izturīgāki, līdz ar to var tikt izmantoti celtniecībā.

4. Koksnei ir vairākas daļas
Apskatot koka šķērsgriezumu ir labi redzams, ka koksne nav viendabīga. Tai ir tumšākas un gaišākas vietas, taču šīs atšķirības nav tikai vizuālas. Koksnes fizikālās īpašības ir atšķirīgas dažādos slāņos un stumbra augstumos. Pamatā koksnes šķērsgriezumam var izdalīt trīs daļas – kodols jeb serde, aplieva un miza. Kodols ir viscietākā daļa, taču blīvums koksnē ir atšķirīgs arī stumbra augstumā. Stumbra apakšējā daļā tuvāk saknēm, gadskārtu gredzeni ir šaurāki un vēlīnās koksnes josla ir platāka, bet augstāk šī attiecība mainās. Tāpat gadskārtu gredzeni ir šaurāki arī koksnes ārējā daļā. Šīs atšķirības ir svarīgi zināt, izvēloties kokmateriālus, jo materiāls, kas iegūts no viena koka var būt pat ļoti atšķirīgs.

5. Koksnei ir atšķirīga mehāniskā stiprība
Koksnes mehāniskajai izturībai ir ļoti liela saistība ar koksnes blīvumu, proti, blīvāka koksne vienmēr būs izturīgāka, taču tas nav vienīgais, kas nosaka koksnes izturību. Koksnes stiprība ir tās spēja pretoties dažādu ārējo spēku ietekmei, kas cenšas to sagraut. Tātad koksnes izturība neaprobežojas vien ar kokmateriāla spēju nepārlūzt uz pusēm. Tā ietver dažādus deformācijas rādītājus, piemēram, nodilumizturību, tieksmi plaisāt, virsmas gludumu, naglu un skrūvju noturību utt. Pirms koksnes izvēles ir jāizpēta, kura koksne vislabāk panesīs deformācijas, kas saistās ar konkrēto koksnes lietošanas veidu.

Koksnes apstrādes veidi

Koksne vienmēr ir bijis viens no plašāk izmantotajiem būvmateriāliem, taču tam ir zināmi trūkumi, piemēram, tā var sākt trūdēt vai bojāties, tā ātri nolietojas, tā ir vienveidīga utt. Lai šīs nepilnības labotu, koku ir iespējams apstrādāt, izmantojot dažādas metodes. Šeit būs daži no populārākajiem koksnes apstrādes veidiem.

1. Koksnes apstrāde ar antiseptisku vielu
Kā jau tika minēts, viens no lielākajiem koksnes izmantošanas mīnusiem ir tas, ka koksne ātri nolietojas un bojājas. Koksne ir dabīgs materiāls, tāpēc tajā viegli var iemesties puve un dažādās sēnītes. Lai tas nenotiktu, vai arī, lai šo procesu palēninātu, ir jāizmanto dažādas antiseptiskas vielas. Tās var būt gan eļļu, gan ūdeni saturošas vielas. Ūdeni saturošās vielas aizsargās ne vien pret puvi un sēnītēm, bet arī pret kukaiņiem un par uguni. Koksnes apstrāde ar antiseptisku vielu ir samērā vienkārša. Šīs vielas ir nopērkamas jebkurā būvmateriālu veikalā, jāpielūko tikai, lai izvēlētos pareizo. Galvenais ir apskatīties vai koksnes mitrums ir atbilstošs tai, kas norādīta uz vielas iepakojuma. Šīs vielas uz koksnes var uzklāt, piemēram, iemērcējot koksni šķīdumā vai arī uzklāt ar otu vai sūkli. Iemērcēt ir efektīvāk, jo viela darbojas tikai tajās vietās, kur tā ir uzklāta. Ja izvēlaties klāt to ar tu vai sūkli, tas jādara ļoti rūpīgi, apstrādājot arī visus stūrus un savienojumu vietas. Pēc tam koksne ir jāžāvē svaigā gaisā vismaz 3 dienas.

2. Koksnes apstrāde ar balinātāju
Antiseptiskās vielas gan nav vienīgais līdzeklis pret sēnītēm. Tam lieliski noder arī balinātājs, turklāt tas padara koksni arī vizuāli pievilcīgāku, jo noņem dzeltenīgo nokrāsu un dažādus defektīvus pleķus. Balinātāji var būt ar hloru vai bez. Ir pieejami dažādi balinātāji, kuriem ir atšķirīgs efekts. Labāk izvēlēties balinātāju ar hloru, jo tas iedarbojas dziļāk uz koksnes virsmu. Mīnuss koksnes balināšanai ir tāds, ka balinātājs ir ļoti indīga un kodīga viela, līdz ar to, ir jāievēro stingri drošības pasākumi. Noteikti jālieto cimdi un aizsargbrilles. Pati apstrāde nav grūta – vienkārši jānosmērē koksne ar balinātāju, izmatojot otu un jāgaida līdz tas iedarbosies.

3. Koksnes krāsošana
Koksnes krāsošana atrisina vairākas koksnes problēmas, proti, tā koksni aizsargā pret puvi, sēnītēm un kukaiņiem, kā arī padara to interesantāku un vizuāli pievilcīgāku. Krāsošanai gan ir ļoti daudz veidu, atkarībā no izmatotās krāsas. Piemēram, Alkīda krāsas ir paredzētas iekštelpu krāsošanai, jo tās ātri žūst un nav kaitīgas veselībai. Akrila krāsas ir piemērotas arī āra lietošanai, jo tās ir ļoti noturīgas, neizbalē, nedrūp un neplaisā. Ir arī citu vaidu krāsas, bet pamatā to ietekme ir līdzīga. Visas krāsa ver klāt ar sūkli vai otu. Arī pirms krāsošanas koksne ir jāapstrādā to līdzinot ar smilšpapīru un gruntējot.

4. Koksnes lakošana
Koksnes lakošana ir mazliet līdzīga koksnes krāsošanai, taču lakojot tiek saglabāts koksnes dabīgais raksts un koksnei tiek piešķirts tikai tonis. Arī lakošana, tāpat kā visas citas koksnes apstrādes metodes aizsargā koksnes virsmu un padara to izturīgu. Pirms lakošanas koksne notiki ir jāslīpē un jātīra ļoti rūpīgi, lai lakojums būtu vienmērīgs. Laku labāk neklāt ar otu, bet gan ar rullīti, jo citādāk būs redzamas izteiktas švīkas. Jālako ir vairākās kārtās. Uzlakojot pirmo kārtu ir jāļauj tai pilnībā nožūt un pēc tam jānopulē netīrumi. Pēc tam tiek uzklāta otrā lakas kārtiņa un viss jāatkārto vēlreiz. Pēc tam var klāt otro kārtu.

Kokmateriālu veidi pēc apdares un to izmantošana

Kokmateriāli var tikt iedalīti dažādi, bet viens no pamata iedalījumiem, pēc kura nosaka, kādus kokmateriālus vajadzēs iegādāties ir iedalījums pēc to apdares veida. Kokmateriāli var būt gan vienkārši raupji zāģēti dēļi, ko izmatot pamatos un dažādās iebūvējamās konstrukcijās, gan arī gludi ēvelēti materiāli ar īpaši izveidotiem iegriezumiem vai elementiem, kas paredzēti vienkāršai, ērtai un vizuāli pievilcīgai kokmateriālu izmantošanai. Šeit būs uzskaitīti populārākie kokmateriālu veidi pēc to apdares un piemēri, kur tie visbiežāk tiek izmantoti.

Neēvelēti kokmateriāli
Visvienkāršākais kokmateriālu veids ir neēvelēti kokmateriāli jeb zāģmateriāli. Tie ir kokmateriāli ar četrām neēvelētām skaldnēm, jeb vienkāršāk sakot, neapstrādāti kokmateriāli, kas vienkārši ir izzāģēti vajadzīgajā formā. To izmēri un forma var tikt pielāgota, bet parasti tiem nav noteikti šķērsgriezuma izmēri. Neēvelēti kokmateriāli gandrīz vienmēr tiek izmantoti iekšējās konstrukcijās, kā pats pamata materiāls, jo tie nav vizuāli pievilcīgi un ir skabargaini.

Kalibrēti kokmateriāli
Mazliet augstākas kvalitātes kokmateriāli ir kalibrēti kokmateriāli. Tie ir kokmateriāli, kuriem ir ēvelētas visas četras skaldnes, taču tikai lai iegūtu noteiktus šķērsgriezuma izmērus. Pēc izskata tie ir zemākas kvalitātes un raupjāki par gludi ēvelētiem kokmateriāliem. Arī kalibrētus kokmateriālus, tāpat kā neēvelētus kokmateriālus pārsvarā izmanto tikai iebūvējamās konstrukcijās, taču mūsdienās, pieaugot dabīgo materiālu popularitātei, tie nereti ir redzami arī apdarē.

Zāģēti un ēvelēti kokmateriāli
Zāģētu un ēvelēti kokmateriāli ir kokmateriāli ar taisnstūra formas šķērsgriezumu, kur viena no skaldnēm ir neēvelēta jeb raupji zāģēta, bet visas pārējās skaldnes ir ēvelētas. Šādi kokmateriāli tiek izmantoti specifiskākām iekšējām vai ārējām konstrukcijām, kur ir svarīgi, lai redzamās daļas būtu ēvelētas, bet stiprinājumu vietas var būt raupjas.

Kokmateriāli ar vienu gludu zāģētu skaldni
Kokmateriāli ar vienu gludu zāģētu skaldni ir tādi kokmateriāli, kurus pēc izžāvēšanas sazāģē, sadalot lielākas dimensijas zāģmateriālu garenvirzienā. Šādi kokmateriāli parasti tiek veidoti ar ripzāģi, jo tad zāģējums ir salīdzinoši gluds un taisns arī bez pēcapstrādes. Var tikt izmatots, piemēram, arī lentzāģis, lai iegūtu līdzīgu rezultātu. Šādus kokmateriālus visbiežāk izmanto ārējiem apšuvumiem, taču tie var tikt izmatoti arī iekšējai apdarei. Uz šādiem materiāliem labāk turas krāsa, tāpēc tie tiek izmatoti visai plaši.

Gludi ēvelēti kokmateriāli
Visbiežāk izmatotais kokmateriālu veids ir gludi ēvelēti kokmateriāli. Tie ir kokmateriāli ar visām četrām ēvelētām skaldnēm. Pēc izskata tie ir daudz augstākas kvalitātes nekā zāģmateriāli vai kalibrēti kokmateriāli. Ēvelēti kokmateriāli ir gludi, līdzeni un bez skabargām. Tie galvenokārt tiek izmantoti kā apdares materiāli redzamām virsmām, gan iekštelpās gan ārtelpās. No tiem tiek gatavotas arī koka mēbeles un citi priekšmeti.

Kokmateriāli ar spundi jeb tapu
Kokmateriāli ar tapu jeb ārējo spundi ir kokmateriāli, kuri ir īpaši veidoti tā, lai tos būtu vienkārši savienot. Tiem ir spunde vienā šaurajā skaldnē un grope jeb iekšējā spunde otrā šaurajā skaldnē, līdz ar to, viens dēlis var vienkārši tikt savienots ar otru, jo spunde ieiet iekšējā spundē. Kokmateriāli ar tapu jeb ārējo spundi parasti tiek izmantoti tieši apdarē. Ir arī kokmateriāli ar pus spundi. Tie ir dēļi ar garenvirzienā veidotu iegriezumu malās Veidojot apdari no šādiem materiāliem divi savstarpēji savienoti dēļi pārklāj viens otru. Tie parasti tiek izmantoti kā apšuvuma materiāli gan iekštelpām, gan ārējai apdarei.

Kokapstrādē plašāk izmantotie koksnes veidi

Kokapstrādē ļoti būtiski ir pārzināt dažādu koksnes veidu īpašības. Tās nosaka koksnes izstrādājuma izskatu un izturību, kā arī uzliek dažādus ierobežojumus tā izmantošanā un kopšanā. Mūsdienās kokapstrādē tiek izmantotas tūkstošiem dažādas koku sugas. Tās visas apskatīt nebūs iespējams, taču šajā rakstā uzzināsiet kādai ir kokapstrādē un mēbeļu būvniecībā plašāk izmantotie koksnes veidi un to īpašības.

Ciedrs
Viens no populārākajiem koksnes veidiem ir ciedra. Arī ciedram ir ļoti dažādas pasugas ar atšķirīgām īpašībām. Viena no plašāk izmantotajām šķirnēm ir rietumu sarkanais ciedrs. Kā jau nosaukums saka priekšā, šī koksne ir sarkanīgā nokrāsā. Tā ir salīdzinoši mīksta, mazliet graudaina un ar patīkamu koka aromātu. Ciedra parasti tiek izmatota āra mēbeļu ražošanā un eksterjera apdares veidošanā, jo tā ir viena no retajām koksnēm, kas ļoti labi panes mitrumu un, ap atbilstošu apstrādi, tajā nemetas puve. Šis koksnes veids ir visai populārs un atrodams lielākajā daļā būvmateriālu veikalu. Arī cena šim materiālam ir vidēja.

Duglāzija
Duglāzija ir viena no egles sugām, kas plaši tiek izmantota kokapstrādē. Šai koksnei ir viegli sarkanbrūna nokrāsa un ļoti skaists, taisns un izteikts raksts. Tā ir ļoti cieta un izturīga, tāpēc šī koksne plaši tiek izmantota būvniecībā. No tās tiek veidoti ēku pamati un dažādi stiprinājumi. No duglāzija tiek veidotas arī dažas mēbeles, taču, tā kā koksni ir ļoti grūti kopt, to pārsvarā izmanto vien tad, ja ir plānots gala izstrādājumu krāsot. Duglāzija ir ļoti dārga koksne, tāpēc tā nav tik ļoti izplatīta un pieejama visos būvmateriālu veikalos.

Priede
Priedei ir ļoti daudz šķirņu un tās visas ir lielisks kokapstrādes materiāls. To krāsas variē no gaiši līdz tumši dzeltenai un priedei nav īpaši izteikts raksts. Īpaši piemērota priede ir mēbeļu ražošanai. Šī koksne ir tik populāra galvenokārt tāpēc, ka ar to ir ļoti viegli strādāt. Tā ir salīdzinoši mīksta un lieliski piemērota kokgriezumu veidošanai. Priedes mēbeles parasti ir arī ļoti viegli kopjamas (izņemot atsevišķas šķirnes kā, piemēram, Ponderosa). Priede ir plaši pieejama visos būvmateriālu veikalos, taču retākās un dārgākās priežu šķirņu koksnes variet meklēt tikai specializētās kokmateriālu noliktavās.

Sarkankoks
Sarkankoks ir sarkanīgā nokrāsā ar taisnu, neuzkrītošu rakstu. Tāpat kā ciedrs, arī sarkankoks vairāk tiek izmatots āra projektos, tā mitruma izturīgo īpašību dēļ. Šī koksne ir samērā mīksta, tāpēc ar to ir viegli strādāt un tā tiek ļoti plaši izmantota. Sarkankoku arī varēsiet atrast jebkurā būvmateriālu veikalā un šī koksne ir salīdzinoši lēta.

Osis
Osis ir balta vai viegli brūngana koksne ar izteiktu, taisnu rakstu. Tā ir salīdzinoši mīksta, līdz ar to, viegli veidojama, kā arī tā ir viegli kopjama. Osis tiek izmatots gan mēbeļu ražošanā, gan arī dažos eksterjera projektos. Diemžēl osi kļūst arvien grūtāk atrast. Kaut gan tas ir pieprasīts, piemājas būvmateriālu veikalos jūs to noteikti neatradīsiet. Osis mūsdienās ir kļuvis pat par ekskluzīvu kokmateriālu, kas var aizvietot balto ozolu.

Bērzs
Bērzam pamatā ir divi veidi – dzeltenais bērzs un baltais bērzs. Dzeltais bērzs var būt gan tumši dzeltens gan nedaudz sarkanīgs, taču baltais bērzs ir ļoti gaišs un mazliet atgādina kļavu. Arī bērzs nav pārāk ciets, līdz ar to viegli veidojams. Tas ir viens no populārākajiem un lētākajiem kokmateriāliem, kāds pieejams. Atrast šādu koksni noteikti nebūs problēmas.

Kļava
Arī kļavai pamatā ir divas šķirnes – mīkstā un cietā. Abas šķirnes ir cietākas nekā vairums citu kokšņu. Cietā kļava pat ir tik cieta, ka ar to var būt grūti strādāt. Abas koksnes ir ļoti stabilas, tāpēc piemērotas gan mēbeļu ražošanai, gan būvniecībai. Kļava ir arī samērā lēta un viegli pieejama koksne, līdz ar to kļavas izstrādājumus varam sastapt ik uz soļa.

Ozols
Ozols ir viena no plašāk izmantotajām koksnēm mēbeļu ražošanā. Tai ir divas šķirnes – baltais un sarkanais. Ozols ir ļoti siets, taču ar to ir viegli strādāt un to ir iespējams pat grebt. Mēbeļu ražošanā vairāk tiek izmatots tieši baltas ozols, jo tam ir vizuāli pievilcīgāks raksts. Arī eksterjera veidošanā tiek izmantots baltais ozols, jo tas ir izturīgs pret mitrumu. Sarkanais ozols ir ļoti labi piemērots grīdas segumiem, jo tā cietības dēļ tas nenodilst, kā arī tam ir piemērots izskats. Baltais ozols ir retāk sastopams veikalos, taču sarkano ozolu iespējams atrast gandrīz visur.

Kokapstrādes pamata prasmes

Lai kļūtu par prasmīgu galdnieku un realizētu tiešām noderīgus un sarežģītus kokapstrādes projektus, ir jāapgūst ļoti daudz dažādas prasmes. Tieši tas attur daudzus uzsākt kādu galdniecības projektu vai sākt apgūt šo amatu, taču ar kaut ko vienmēr ir jāsāk. Vienkāršākus projektus ir iespējams realizēt arī bez padziļinātām zināšanām un prasmes rīkoties ar neskaitāmajām kokapstrādes iekārtām, taču šis tas tomēr ir jāapgūst. Šeit būs pamata prasmes, kas jāzina ikvienam, kas vēlas nodarboties ar kokapstrādi.

1. Rasēšana
Jebkurš projekts vispirms ir jāprot “uzlikt uz papīra”. Pat tad, ja nedomājat nodarboties ar kokapstrādi vai galdniecību profesionāli, ir jāzina rasēšanas pamati. Protams, ja tas ir jūsu veidots projekts, svarīgākais ir tas, lai rasējumu saprotat jūs pats. Tam nav jābūt perfektam rasējumam ar ievērotiem līniju biezumiem, ideālām proporcijām un atbilstošiem izmēriem, taču, pirms tiek veidots kāds koksnes izstrādājums, ir jābūt pilnīgai skaidrībai par to, kāds tas izskatīsies, kādi būs tā aptuvenie izmēri, kādus stiprinājumus jāizmanto utt. Jūs nevarat vienkārši ņemt koka dēļus un mēģināt kaut ko uzmeistarot, ja vēlaties, lai rezultāts būtu daudz maz kvalitatīvs.

2. Urbšana
Gandrīz neviens galdniecības projekts nav iedomājams, bez caurumu urbšanas. Tas varētu šķist ļoti vienkārši, taču patiesībā, lai izurbtu piemērotu caurumu skrūvei, ir jābūt šādām tādām zināšanām. Piemēram, ir jāprot izvēlēties atbilstošas cietības urbis, izvēlējam koksnes veidam. Cietai koksnei, kā, piemēram, kļavai vai ozolam, vajadzēs arī cietāku urbi, bet mīkstajām koksnēm derēs gandrīz jebkāds urbis. Tāpat ir jāzina, arī kāda izmēra urbji jums vajadzēs. To nosaka pēc skrūvju izmēriem. Vēl jāzina arī, ka ir dažādi urbju veidi, kas atstāj koksnē atšķirīgus caurumus. Lai nejauktu galvu iesācējiem, par to sīkāk nerunāsim, taču arī pie paša urbšanas procesa ir jāpiestrādā. Ja to nekad neesat darījis, noteikti ir vajadzīgs praktisks treniņš. Ir jāiemācās ieurbt koksnē taisni, precīzi un vajadzīgajā dziļumā.

3. Zāģēšana
Arī zāģēšana ir prasme, bez kuras neiztikt, taču tā ir mazliet sarežģītāka. Pirmkārt, ir vairāki zāģu veidi, piemēram, rogas zāģis, motorzāģis, ripzāģis utt. Sākumā, veicot vienkāršākus kokapstrādes darbus, visticamāk pietiks vien ar rokas zāģi, taču kokapstrādē ļoti plaši tiek izmatoti arī dažādi motorizēti zāģi un ripzāģi lai atvieglotu darbu. Motorzāģi ir piemēroti tad, ja ir nepieciešams zāģēt biezu materiālu un ir nepieciešams taisns griezums. Ripzāģi, savukārt noder garu, taisnu griezumu veikšanai. Lai vai kāds zāģis tiktu izmantots, šī prasme ir jāizkopj praksē. Nevienam uzreiz neizdodas veikt taisnus, perfektus griezumus, tāpēc labāk ir trenēties, līdz tas sāk padoties un tikai tad ķerties klāt kāda kokapstrādes projekta īstenošanai.

4. Skrūvju izvēle
Ikvienam galdnieka ir jāzina, kā izvēlēties piemērotas skrūves, jo divu materiālu savienošana ir pamatā gandrīz katram kokapstrādes projektam. Protams, vieglāk ir izmantot naglas, taču tad koksnes izstrādājums nebūs tik kvalitatīvs. Visticamāk jums būs vislielākā darīšana tieši ar koka skrūvēm. Tās ir tievas un proporcionāli garas, augšējā daļā tām nav vītnes un koka skrūvēm ir plakanas galviņas. Šo skrūvju forma ir ideāli piemērota tam, lai tās stingri turētos koksnē un augšējā daļa bez vītnes, nodrošina to, ka skrūve pilnībā ieies koksnē un skrūves galviņa neveidos reljefu. Protams, ir arī daudz citu veidu skrūvju, taču vienkāršiem koka izstrādājumiem, pietiek ar koka skrūvēm.

5. Slīpēšana
Pēdējā pamata lieta, ko jāzina ikvienam galdniekam ir koksnes slīpēšana. Kaut gan šī ir visai daudzveidīga un sarežģīta prasme, tā ir īpaši nepieciešama iesācējiem, jo viņu urbšanas un zāģēšanas prasmes nav tik labas, lai iztiktu bez materiālu pēcapstrādes. Slīpēt koksni ir iespējams gan manuāli, gan izmatojot slīpmašīnu. Iesācējiem noteikti slīpmašīna pa rok ai nebūs, tāpēc vairāk orientēsimies uz manuālo slīpēšanu. Ir iespējams gan izmatot tikai smilšpapīru, gan dažādu instrumentus, kā piemēram, vīles. Visa pamatā ir prasme atrast piemērota raupjuma instrumentus. Cietai koksnei vajadzēs raupjāku smilšpapīru vai vīli, bet mīkstai var izmantot arī smalkāku. Sākumā jebkura koksne ir jāslīpē ar raupju smilšpapīru, lai izlīdzinātu griezumu vai urbumu un pēc tam pakāpeniski jāpāriet uz smalkāku, lai virmu padarītu gludu.