Kokapstrādē plašāk izmantotie koksnes veidi

Kokapstrādē ļoti būtiski ir pārzināt dažādu koksnes veidu īpašības. Tās nosaka koksnes izstrādājuma izskatu un izturību, kā arī uzliek dažādus ierobežojumus tā izmantošanā un kopšanā. Mūsdienās kokapstrādē tiek izmantotas tūkstošiem dažādas koku sugas. Tās visas apskatīt nebūs iespējams, taču šajā rakstā uzzināsiet kādai ir kokapstrādē un mēbeļu būvniecībā plašāk izmantotie koksnes veidi un to īpašības.

Ciedrs
Viens no populārākajiem koksnes veidiem ir ciedra. Arī ciedram ir ļoti dažādas pasugas ar atšķirīgām īpašībām. Viena no plašāk izmantotajām šķirnēm ir rietumu sarkanais ciedrs. Kā jau nosaukums saka priekšā, šī koksne ir sarkanīgā nokrāsā. Tā ir salīdzinoši mīksta, mazliet graudaina un ar patīkamu koka aromātu. Ciedra parasti tiek izmatota āra mēbeļu ražošanā un eksterjera apdares veidošanā, jo tā ir viena no retajām koksnēm, kas ļoti labi panes mitrumu un, ap atbilstošu apstrādi, tajā nemetas puve. Šis koksnes veids ir visai populārs un atrodams lielākajā daļā būvmateriālu veikalu. Arī cena šim materiālam ir vidēja.

Duglāzija
Duglāzija ir viena no egles sugām, kas plaši tiek izmantota kokapstrādē. Šai koksnei ir viegli sarkanbrūna nokrāsa un ļoti skaists, taisns un izteikts raksts. Tā ir ļoti cieta un izturīga, tāpēc šī koksne plaši tiek izmantota būvniecībā. No tās tiek veidoti ēku pamati un dažādi stiprinājumi. No duglāzija tiek veidotas arī dažas mēbeles, taču, tā kā koksni ir ļoti grūti kopt, to pārsvarā izmanto vien tad, ja ir plānots gala izstrādājumu krāsot. Duglāzija ir ļoti dārga koksne, tāpēc tā nav tik ļoti izplatīta un pieejama visos būvmateriālu veikalos.

Priede
Priedei ir ļoti daudz šķirņu un tās visas ir lielisks kokapstrādes materiāls. To krāsas variē no gaiši līdz tumši dzeltenai un priedei nav īpaši izteikts raksts. Īpaši piemērota priede ir mēbeļu ražošanai. Šī koksne ir tik populāra galvenokārt tāpēc, ka ar to ir ļoti viegli strādāt. Tā ir salīdzinoši mīksta un lieliski piemērota kokgriezumu veidošanai. Priedes mēbeles parasti ir arī ļoti viegli kopjamas (izņemot atsevišķas šķirnes kā, piemēram, Ponderosa). Priede ir plaši pieejama visos būvmateriālu veikalos, taču retākās un dārgākās priežu šķirņu koksnes variet meklēt tikai specializētās kokmateriālu noliktavās.

Sarkankoks
Sarkankoks ir sarkanīgā nokrāsā ar taisnu, neuzkrītošu rakstu. Tāpat kā ciedrs, arī sarkankoks vairāk tiek izmatots āra projektos, tā mitruma izturīgo īpašību dēļ. Šī koksne ir samērā mīksta, tāpēc ar to ir viegli strādāt un tā tiek ļoti plaši izmantota. Sarkankoku arī varēsiet atrast jebkurā būvmateriālu veikalā un šī koksne ir salīdzinoši lēta.

Osis
Osis ir balta vai viegli brūngana koksne ar izteiktu, taisnu rakstu. Tā ir salīdzinoši mīksta, līdz ar to, viegli veidojama, kā arī tā ir viegli kopjama. Osis tiek izmatots gan mēbeļu ražošanā, gan arī dažos eksterjera projektos. Diemžēl osi kļūst arvien grūtāk atrast. Kaut gan tas ir pieprasīts, piemājas būvmateriālu veikalos jūs to noteikti neatradīsiet. Osis mūsdienās ir kļuvis pat par ekskluzīvu kokmateriālu, kas var aizvietot balto ozolu.

Bērzs
Bērzam pamatā ir divi veidi – dzeltenais bērzs un baltais bērzs. Dzeltais bērzs var būt gan tumši dzeltens gan nedaudz sarkanīgs, taču baltais bērzs ir ļoti gaišs un mazliet atgādina kļavu. Arī bērzs nav pārāk ciets, līdz ar to viegli veidojams. Tas ir viens no populārākajiem un lētākajiem kokmateriāliem, kāds pieejams. Atrast šādu koksni noteikti nebūs problēmas.

Kļava
Arī kļavai pamatā ir divas šķirnes – mīkstā un cietā. Abas šķirnes ir cietākas nekā vairums citu kokšņu. Cietā kļava pat ir tik cieta, ka ar to var būt grūti strādāt. Abas koksnes ir ļoti stabilas, tāpēc piemērotas gan mēbeļu ražošanai, gan būvniecībai. Kļava ir arī samērā lēta un viegli pieejama koksne, līdz ar to kļavas izstrādājumus varam sastapt ik uz soļa.

Ozols
Ozols ir viena no plašāk izmantotajām koksnēm mēbeļu ražošanā. Tai ir divas šķirnes – baltais un sarkanais. Ozols ir ļoti siets, taču ar to ir viegli strādāt un to ir iespējams pat grebt. Mēbeļu ražošanā vairāk tiek izmatots tieši baltas ozols, jo tam ir vizuāli pievilcīgāks raksts. Arī eksterjera veidošanā tiek izmantots baltais ozols, jo tas ir izturīgs pret mitrumu. Sarkanais ozols ir ļoti labi piemērots grīdas segumiem, jo tā cietības dēļ tas nenodilst, kā arī tam ir piemērots izskats. Baltais ozols ir retāk sastopams veikalos, taču sarkano ozolu iespējams atrast gandrīz visur.