Koka mēbeļu kodināšana

Koks ir viens no populārākajiem materiāliem, no kā tiek izgatavotas koka mēbeles. Koka mēbelēm ir ļoti daudz priekšrocību, piemēram, tās ir izturīgas, vizuāli pievilcīgas, dabīgas, ekoloģiskas utt. Diemžēl, koka mēbeles mēdz samērā ātri nolietoties. To izskats mainās un, kaut arī mēbeles vēl ir kvalitatīvas un izturīgas, tās nākas nomainīt tādēļ, ka vairs neizskatās pārāk labi. Par laimi, ir pieejams dažādas koksnes restaurācijas metodes – pikalaina. Viena no labākajām un plašāk izmantotajām ir koksnes kodināšana. Kas tad īsti ir koksnes kodināšana un kā ar šo metodi atjaunot koka mēbeles?

Koksnes kodināšanas mērķis ir dot koka virsmai skaistāku, jauneklīgāku nokrāsu, savienojot krāsvielas ar koka šķiedru. Tātad kodinot savā starpā reaģē koka šķiedras un kodnes krāsvielas savienojas. Kodne, atšķirībā no krāsas vai lakas nepārklāj koksnes virsmu, bet ievada krāsvielu koksnes šķiedrās aptuveni 0, 3 mm dziļumā, ar skābes vai sārma palīdzību. Tā kā skābe vai sārms ir ļoti spēcīgi un šķīdina koksni, svarīgākais kodināšanā ir panākt to, ka krāsvielas pēc iespējams mazāk bojā koka šķiedras un krāsojums izskatās dabīgi. Kodinot iespējams iegūt dažādas koka nokrāsas.

Lai koka mēbeles varētu kodināt, tās vispirms šim procesam ir rūpīgi jāsagatavo. Pati pirmā lieta, kas jādara ir koksnes slapināšana. Koka virsma bagātīgi jāslapina ar ūdeni. Pēc tam tā ir jāizžāvē un jāslīpē ar smalku un asu smilšpapīru. Tas ir ļoti svarīgi, lai kodne varētu iesūkties koks šķiedrās un kodinājums būtu vienmērīgs un rezultāts izskatītos dabīgi.

Pēc tam ir jāsagādā pati kodne. Mūsdienās veikalos ir iegādājamas rūpnieciski ražotas kodnes visdažādākajās nokrāsās. Tās pirms lietošanas ir vien rūpīgi jāsamaisa un, pēc instrukcijas norādījumiem, jāatšķaida ar destilētu ūdeni. Tomēr, ir iespējams kodni sagatavot arī pašām. Piemēram, sarkanas nokrāsa kodni iegūst izšķīdinot aptuveni 1 g jodkālija 20 cm3 destilēta ūdens. Dzeltenas nokrāsa kodni iegūst 1 g dubultā hromskābā kālija šķīdinot 20 cm3 destilēta ūdens. Ir vēl dažādi sajaukumi, kas dod citu nokrāsu kodnes. Tas, vai izvēlēties rūpnieciski ražotu produktu, vai vaidot kodni pašam, patiesībā nav īpaši būtiski, jo rezultātam vajadzētu būt līdzīgam.

Ja jūs nekad iepriekš neko tādu neesat darījis, tad būtu ieteicams vispirms izmēģināt kodni uz kādu citu koka gabalu, vai arī to pašu mēbeli, kuru plānojat kodināt. Tā kā dažādas koksnes struktūra ir atšķirīga, būtu vēlams izmēģinājumu veikt uz pašas mēbeles, tikai kādā mazāk redzamā vietā vai pikavippi ilman luottotietoja. Tad kad kodne būs iesūkusies un nožuvusi, jūs varēsiet redzēt, kāds būs rezultāts un novērtēt, vai jūs tas apmierina vai nē. Jāņem vērā, ka kodne savu galīgo toni pieņem tikai pēc aptuveni 9 dienām. Tāpēc nespriediet par rezultātu tūlīt pēc kodināšanas.

Ja rezultāts jūs apmierina, vienkārši pārklājiet mēbeles ar kodni biezā slānī. Klāšanai izmatojiet otu vai sūkli, kas labi noklāj virsmu. Pielūkojiet, lai klājums būtu vienmērīgs, jo krāsai nožūstot dažādi pleķi var kļūt labāk pamanāmi. Pilnībā nožuvušu kodni pēc tam var arī matēt vai lakot.

Pēc kodināšanas pat ļoti vecas un nolietotas koka mēbeles var atgūt skaistu, jaunu, elegantu izskatu, ja vien viss izdarīts pareizi. Kodināšana ir diezgan sarežģīts process, tāpēc ar to nevajadzētu steigties nevienā posmā. Gan mēbeļu sagatavošana, gan kodnes sagatavošana, gan arī pats kodināšanas process ir jāveic ļoti rūpīgi.